Ako sme sa pokúšali nastúpať výšku Everestu

HoryPreteky a tréningySkialp

Počuli ste už o výzve EVERESTING, lebo ako som ju nazval ja #beatyoureverest?!

Všetko o tom, ako som sa snažil s kamarátmi nastúpiť na skialpových lyžiach 8848 výškových metrov za jeden tréning sa dozviete v tomto článku:

Išiel som ju už 3x, tak som vedel presne čo ma čaká. Spoločnosť mi robili chalani z teamu Peter Ceniga a Richard Chrappa za čo im mega ďakujem a gratulujem k ich výkonu. Riško nastúpal cez 6000m išiel prvý krát, Peťo 7100m+ išiel už druhý krát a mne sa podarilo nastúpať cca 8100m, čiže výzva sa nám nepodarila, ale zážitky a pocity boli na celý život.

Ako to všetko prebiehalo a čo sa nám počas toho stalo?! Čítaj ďalej…

Po posledných pokusoch, sme museli začať skoro ráno, to znamená 01:15, aby sme sa vyhli ratrákom, takže sme vstávali už o polnoci. Mali sme v pláne ísť spať skôr, ale bohužiaľ kvôli práci a baleniu sme sa zdržali a ja osobne som spal hodinu a pol. I napriek tomu, že sme všetci boli nevyspatí, šlapalo sa super. Bezvetrie, spln a teplota okolo -1°C. Proste romantika, chýbali už len ženy…

Cesta na Chopok zo severnej strany nám trvala cca 1:15, tam sme strhli pásy, dali prvé jedlo a fukoty dole na južnú stranu. V polovici zjazdovky sme videli ratráky, tak sme zastavili, nahodili pásy a začali šlapať hore po vyznačenej trase. V tom si nás jeden ratrakár všimol, dobehol nás, skrižoval nám cestu a začal po nás vrieskať. Povedal som mu, že ho akceptujeme a ideme preč. Keďže nemal žiadne argumenty, sadol do ratráku, znova nás predbehol, otočil sa a išiel smerom na nás v plnej rýchlosti. V tom zložil dole pluh a zrazu sa na nás valila niekoľkotonová obluda, ktorá nám svietila do očí a tlačila pred sebou niekoľko kubíkov snehu. Neostávalo nám nič, len skočiť dole zrázom z kraja zjazdovky. Nechápali sme prečo to spravil. Ak by sa niekto z nás zasekol, alebo by nestihol odskočiť, tak by po ňom prešiel ratrákom a ani by o tom nevedel, keďže tlačil pred sebou toľko snehu! Boli sme totálne vytočení, aký človek to musel byť, keď mu v tom momente bolo úplne jedno či nás prejde!

Počas prestávky

 

Ukludnili sme sa počas šlapania a ostali sme už celý čas na severnej strane. Išlo to celkom rýchlo. Keď sa ráno na zjazdovke objavili prví ľudia, mali sme už v nohách cez 3500m+. Cítili sme však únavu. Pravdaže, veď sme spali 1,5hod. a celú noc šlapali. Energiu sme dopĺňali prioritne vďaka edgar. power., tyčinkami, gélmi od Powerlogy naplnené kokosovým olejom a kešu, čiže ideálne na dlhý tréning. Pravdaže sme sa zastavili i na polievku, mali colu a kávu. Boli stavy keď, sme počas šlapania driemali od únavy a mali niekoľko krát krízu. Nohy som mal tak premočené a prepotené, že som cítil, ako sa mi strhli rozmočené mozole. Mal som síce všade vazelínu, ale i tak som mal odreniny.

Bazén v lyžiarkach

 

Po 13. hodinách to Riško zabalil a my s Peťom sme dali prestávku, kde nám robila spoločnosť Peti. Kus sme pokecali a išli na vrchol už 8x. potom to ukončil aj Peťo a ja som pokračoval dole sám. 9x som šlapal hore s Peti a bol som totálne vyšťavený. Nevládal som ani hovoriť a moje tempo bolo asi o 45min. pomalšie. Peti sa v polovici otočila a ja som vyšiel na vrchol pred 16tou. Sunnta mi ukazovali 7900m+. Fuck! A tak som pri chate vypol lyže a posledných výškových 100m som dal 2x výšlap v skeletoch na vrchol. Neskôr sa ukázalo, že som mal cca 8 100m+ a dole som zlyžoval počas západu slnka. Krásny pocit avšak nevedel som si predstaviť ísť hore ešte 1x.

 

A tak som ani po 3x nesplnil challange #beatyoureverest

Chýbalo mi neuveriteľných 750m a na ten rok som s tým už skončil. Takže som sa zmieril s cca 8100m nastúpanými metrami, čo je môj rekord počas tréningu.Každopádne dobrá skúsenosť, krásny tréning a skvelý zážitok so skvelými ľuďmi a jedným hlupákom z ratráku.

Ešte zopár čísiel:

Trvalo mi to necelých 16hod., ale to počítam prestávky. Moving time mi vyšiel 12:30, priemerný tep 131bpm a vzdialenosť cca 60km. Tzn. 9x výšlap na Chopok, cca 79 000 krokov a spálených vyše 9000Kcal.

Podobné články

Marcel Uharček
Izometrický tréning na hrazde

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu