Ako vybrať trasu na skialp pre začiatočníka (Malý Zvolen, Veľká Fatra)

HorySkialpTipy a rady

Ak hľadáte nenáročnú a príjemnú skialpinistickú trasu pre začiatočníkov tak trasa z Nižnej Revúcej na Malý Zvolen (1372m.n.m.) je ideálna voľba. Nepotrebujete riešiť lavínovú prevenciu a stúpať technickým terénom, ktorý tiež je ideálny pre ľudí čo majú minimálne skúsenosti so skialpinizmom a nevedia dobre lyžovať.

Trasa začína žltou značkou na parkovisku v Nižnej Revúcej (blízko Liptovskej Osady, okres Ružomberok). Odporúčam zaparkovať na parkovisku pri starom vleku. Odtiaľ môžete hneď šlapať na lyžiach smerom hore po starej zjazdovke až do sedla „Pod Končitou“ (cca 3km a 550 nastúpaných metrov). Zo sedla je to na vrchol už iba kúsok (0,9km a 170 výškových). Trasa od auta na Malý Zvolen (1372m.n.m.) má teda 4km a 720 výškových metrov.

Trasa smerom nahor (modrá šípka znázorňuje smer zjazdu z Malého Zvolena)

Odtiaľ sa však nebudete vracať späť, ale zlyžujete na druhú stranu smerom na Nízke Tatry. Bude tam pekný svah (pravdepodobne už zlyžovaný), nie strmý ani technický, ideálne pre začiatočníkov. Zlyžujete až dole ku chatke, ktorá slúžila ako salaš a dnes je s nej príjemné miesto na krátky oddych. Je na Vás a snehových podmienkach, či pôjdete ešte pár metrov smerom dole k hranici lesa, alebo si nalepíte pásy a budete pokračovať po zelenej značke smerom do sedla pod Končitou. Ak budete pokračovať nižšie tak, postup je ten istý, ibaže si zalyžujete a pošlapete trochu viac.

Keď sa dostavíte do sedla, tak máte na výber:

Buď budete lyžovať dole smerom po žltej značke, tak ako ste začínali. Alebo ešte vystúpite pár výškových metrov hore na Končitú (1248m.n.m.). Ja osobne odporúčam „vybehnúť“ tých pár metrov hore a vychutnať si krásne výhľady na vrchole.

Odtiaľ už iba lyžovačka smerom dole k autu, na začiatku lyžovačky z Končitej sa netreba báť zjazdu pomedzi stromy smerom dole na starú zjazdovku. Nie je to nič hrozné, je to len  krátky úsek a stromy sú ďaleko od seba.

Celková trasa ma okolo 12km a 1000 výškových metrov, aj so zjazdami pravdaže, čiže nič náročné. Komu by bolo málo, tak si trasu od starého salaša môže dať i viackrát podobne ako ja.

Dúfam, že som s výberom trasy pomohol

Podobné články

Trasa na skialp pre začiatočníka (Minčol a Vasiľovská hoľa)
Najvyššie vrcholy Slovenska

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu