Keď chcete vyhrať, musíte sa burpees vyhnúť

Preteky a tréningy

Štyri preteky Spartan Race. Ani jeden trestný angličák. Taká je tohtoročná bilancia Michala Rajniaka, ktorý tento víkend ovládol Sprint v Maďarskej Nagykanizse. „Keď chcete bojovať o najvyššie priečky, musíte sa angličákom vyhnúť. Preto si oštep nosím i do práce,“ hovorí s úsmevom slovenský pretekár a ambasádor inteligentného powerdrinku Edgar.

Tento rok si nemusel robiť ešte ani jeden trestný angličák. Dá sa povedať, že s burpees sa už dnes nedá v pretekoch uspieť?
Keď chcete byť vpredu, musíte sa burpees vyhnúť. Aj vďaka tomu som sa v roku 2017 stal Majstrom Európy – všetci súperi robili angličáky, ktoré sa ukázali ako rozhodujúce.

Pripravuješ sa na prekážky nejako špeciálne?
Mám doma oštep, ktorý si nosím i do práce. Pevný úchop zase trénujem na lezeckej stene. A v rámci sezóny trénujem angličáky i v tréningu, kedy sa ich snažím robiť čo najrýchlejšie. Keď na ne telo nie je zvyknuté, v pretekoch ho to veľmi spomalí. Snažím sa nič nezanedbať a možno vďaka tomu burpees v pretekoch robím málokedy.

Aký najvyšší počet si ich robil počas jedných pretekov?
Okolo 180. Ale to bolo na Spartan Race Ultra Beast, ktorý meria viac ako 45 kilometrov, takže to bolo ešte v pohode. Väčšina ľudí ich robí aj omnoho viac.

Je nejaká prekážka, ku ktorej keď sa blížiš, tak vieš, že s ňou môžeš mať problém?
Keď nemám z dažďa a zimy skrehnuté ruky, tak nemám obavu z prekážok na silu alebo úchop. Ale aj tak si ruky radšej vysuším ak je to možné, keď sa k nim blížim. A čo sa týka balančných prekážok alebo oštepu, tie sú dosť o psychike. Americký pretekári tvrdia, že to nie je prekážka. A pristupujú k oštepu tak, že cieľ proste trafia. Snažím sa o tom premýšľať podobne ako oni a celkom sa mi to teraz darí.

Keby si mal dať jednu radu hobby pretekárom, aká by bola?
Aby preteky nepodceňovali a pripravili sa na ne. A keď sa na ne pripraviť nestihnenú, aspoň nech nemajú veľké očakávania. Vidím, ako chodia na štart ľudia, ktorí sa pár dní pred pretekami snažili dohnať prípravu, ktorú mali absolvovať v minulých mesiacoch. Pravdaže nemali by zanedbávať ani regeneráciu a stravu. Žijeme na hrane, kde veľa nespíme a stále sa za niečím náhlime a pritom nič nestíhame. Načo?!

Ako dlho Edgar energiu dodáva?
Rád na sebe experimentujem, takže mám vyskúšané, že mi v pretekoch s veľkým energetickým výdajom vydrží približne 2,5 hodiny. Viem, že keď nebudem na trati dlhšie, budem mať energiu pre celé preteky a nemusím si brať žiadne ďalšie doplnky. A pokiaľ sú preteky dlhšie, pripravím si Edgar ešte do fľašky. Keď som predtým robil skyrunning, nosil som zo sebou niekedy až 20 energetických gélov, čo je hrozne objemné a ťažké. Teraz si už ale zoberiem len Edgar, takže sa mi to veľmi zjednodušilo.

Ako Edgar funguje?
Edgar je powerdrink, ktorý rozmiešaš vo vode a vypiješ približne pol hodiny pred štartom. Vďaka svojmu zloženiu ťa bude zásobovať energiou až do cieľa. Obsahuje totiž niekoľko druhov sacharidov, ktoré sú hlavným palivom ľudského tela pri výkone. Každý z nich sa na energiu premenuje inak a dodáva tak silu v inej fáze záťaže. Edgar obsahuje i ďalšie látky dôležité pre výkon a regeneráciu (BCAA, MCT tuky, srvátkový proteín alebo vegánsky…), pritom ale nezaťažuje žalúdok – je bez lepku, kofeínu, sladidiel, umelých farbív i dopingových látok.
Viac na www.edgarpower.cz

Podobné články

VIDEO – Street workout s edgar.power
VIDEO – Pri OCR závodoch je základom funkčná sila a nabehané kilometre

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu