VŠETKO MÁ SVOJ KONIEC,
I ZAČIATOK

Po úspešnej, amatérskej, športovej kariére som sa rozhodol, že môj život musím obohatiť o niečo plnohodnotnejšie, čo ma bude posúvať vpred.

Chcel som byť prospešný pre druhých ľudí a pomôcť tým, ktorí pomoc hľadajú. Podeliť sa o svoje vedomosti a skúsenosti, motivovať a inšpirovať. Tak vznikla táto webová stránka a niekoľko zaujimavých projektov.

Chceš vedieť ako to všetko začalo?! Tak pokračuj v čítaní…

ZAČIATOK ŠPORTOVEJ KARIÉRY

Športoval som už ako malý chlapec. V šiestich rokoch som sa začal venovať bežeckému lyžovaniu, vďaka ktorému som sa dostal aj na Európsky olympijský festival mládeže (EYOWF) v Španielsku. Popri bežeckému lyžovaniu som sa venoval i atletike, biatlonu a hlavne behu do vrchu, v ktorom sa mi podarilo nominovať na Majstrovstvá sveta juniorov vo Švajčiarsku.

VÝZVY A CIELE

Potom všetkom som sa chcel vybrať vlastnou cestou a začať s niečím zaujímavejším. Niečo, kde nechýba adrenalín a chuť objavovať niečo nové. A tak som začal s lezením, skialpinizmom, raftovaním na divokej vode, paraglajdingom a čo raz častejšie som trávil čas na horách. Stále som sa hľadal. Chýbali mi však v živote nové výzvy a hlavne cieľ.

SPARTAN RACE

V tom období, som mal možnosť zúčastniť sa prvých prekážkových pretekov s názvom Spartan Race. Po štarte som si na prvej prekážke zlomil členok a dotrhal väzy. Cesta do cieľa s takou nohou bola naozaj skúška psychiky a odhodlania. To boli moje prvé prekážkové preteky. Bol som síce dva mesiace zavretý doma so zlomenou nohou, ale šťastný, že som našiel niečo, čo som hľadal a v čom som sa chcel zlepšovať. Mal som nový cieľ, motiváciu a hlavne chuť! A tak som začal študovať a objavovať cestu, ako byť úspešný prekážkový bežec. Ako byť nielen silný, ale i rýchly a vytrvalý. Začal som teda postupne makať a pripravovať sa na ďalšie preteky, ktoré som už chcel dobehnúť úspešne.

PRVÉ ÚSPECHY

Jedny z najťažších pretekov, ktoré som absolvoval, boli tri mesiace po zranení, i keď to bola len stredná „super“ úroveň. Uvedomil som si, že toto „trápenie“ a posúvanie vlastných hraníc sa mi páči a chcem byť ešte lepší a odolnejší ako som bol.

Tréningom a pretekom som venoval naozaj veľa. Riadim sa predsa mottom „Koľko toho obetuješ, toľko toho očakávaj!“ Každá nová sezóna ma posunula na vyššiu úroveň a prichádzali nielen domáce, ale i medzinárodné úspechy. Odštartovalo to v roku 2015 druhým miestom na Majstrovstvách Európy v Spartan Race, hneď potom som vyhral v Tirolsku ďalšieho Spartana a v závere roka sa mi podarilo umiestniť na Majstrovstvách sveta dokonca v TOP10.

MOTIVÁCIA

Motivácia na sebe makať mi držala dlho potom čo spôsobilo, že som začal experimentovať so stravou. Prešiel som si paleom, vegánstvom, nízkosacharidovou stravou, hladovkami a niekoľko rokov som bol vegetarián. Popri experimentoch so stravou som začal experimentovať s tréningami a výškovou prípravou. Keď som nebol cez víkend na pretekoch, tak som spával a trénoval v Tatrách. Niekedy som išiel rovno z pretekov do Tatier a za svetla čelovky kráčal s batohom do výšin. Niekedy sám, inokedy s priateľmi z teamu ETOS SLOVAKIA. Takto som to robil niekoľko týždňov až mesiacov a môj život sa točil už len okolo tréningov a pretekov. Tvrdá drina znova priniesla svoje ovocie a mne sa podarilo vyhrať Majstrovstvá Európy  v prekážkovom behu (OCR), ktoré sa konali v Holandsku, Slovenskú Skyrunningovú ligu a koncom roka 2016 aj Majstrovstvá sveta OCR MIX TEAM v Kanade.

HĽADANIE SVOJICH LIMITOV

V roku 2017 som si pripísal ďalšie veľké úspechy: 2. miesto na Majstrovstvách Európy v OCR, 2. miesto v sérii Centrálnej Európy Spartan Race a koncom roka 1. miesto v Andorre na Majstrovstvách Európy Spartan Race. Behom sezóny sme stihli s tímovým kolegom vybehnúť aj na Mont Blanc.

V roku 2018 som začal experimentovať s pôstom, kde som si vyskúšal moju prvú 7 dňovú hladovku na destilovanej vode.

INŠPIRÁCIA

Zistil som, že motivovať a inšpirovať ľudí ma proste baví, a tak som prišiel s výzvou, počas ktorej som prvý krát v živote na skialpoch za jeden tréning nastúpal 8100 výškových metrov. Trvalo mi to však 16hod. pričom som spálil vyše 9000Kcal. Vzniká ďalší nový projekt: „Najvyššie vrcholy Slovenska“ a z plánovaných 18 sme prešli za dva a pol dňa 17 najvyšších vrcholov na Slovensku. Niekoľko krát som sa zúčastnil pretekov s názvom WINTER SURVIVAL – zimné, medzinárodné,  vojenské preteky s dlhými presunmi so všetkým materiálom na lezenie, spanie vo voľnej prírode a skialpinistickou výstrojov. Tieto preteky zvyčajne trvajú 4 a viac dní. V roku 2019 sa nám podarilo umiestniť na 3. mieste a zaznamenali tak veľký úspech pre náš útvar.

ÚČEL

Neskôr som začal spoluorganizovať tréningové kempy a trénovať ľudí, ktorí začali mať výborné výsledky doma i v zahraničí. Viac o tom však v sekcii COACHING.

Dúfam, že sa Vám bude moja stránka páčiť a prinesie Vám veľa užitočných informácií, skúseností, tipov na výlety, túry a veľa iného. Veľmi ma teší, keď vidím, že niekomu môžem pomôcť, inšpirovať a motivovať ho. Ak to aspoň jednému z Vás pomôže, tak to má pre mňa veľký význam a tým pádom to splnilo svoj účel.

Menu