Snežka počas víchrice

Hory

Výstup na Snežku je jednoduchý i pre ľudí, čo vysokohorskej turistike veľmi neinklinujú. Ja som Snežku navštívil, keď som bol s priateľkou na pretekoch, kde som si tréningovo odbehol cca 50km. Nohy som síce trochu cítil, ale nebolo to nič hrozné. Horšie bolo počasie, pretože v ten deň keď sme šliapali na Snežku, prevládala na horách víchrica a my sme to pravdaže zistili až hore.

Cestou na Snežku

 

Ale poďme pekne od začiatku. Naša túra začínala v Českej dedinke s názvom Pec pod Snežkou, kde sme nechali auto a vyrazili po modrej trase cez Obrí Dúl a Obrí sedlo. Trasa bola jednoduchá, preto sme sa nebáli ísť i v strede zimy bez mačiek a nejakej extra výbavy. Kto by si aj bral mačky, na nedeľnú prechádzku do „kostola“?  Pravdaže, zimné boty a oblečenie bola samozrejmosť.

Snehu je dostatok

 

Počas cesty do sedla sme si užívali krásne výhľady a mňa osobne milo prekvapilo, množstvo snehovej nádielky nielen po ceste, ale i v okolitých žľaboch. Vietor, ktorý hlásili sme nijak nepociťovali až kým sme neprišli do sedla! Už cestou nás upozorňovali turisti, ktorí schádzali dole, že hore prevláda peklo. A mali úplnú pravdu. Na hrebeni fúkal naozaj silný vietor. Zatiaľ najsilnejší čo som pri turistike zažil.

Tu ani náznak po víchrici

 

Predstavte si zabetónované, oceľové stĺpiky spojené reťazov, vedúce popri chodníku až na vrchol Snežky, ktoré sa pod náporom nárazového vetra hýbali sem a tam, cestou dole už boli niektoré vyvrátené. S priateľkou sme išli spolu skoro celú cestu, no pred sedlom sme sa rozdelili a ja som išiel kúsok dopredu, to som však nevedel, že to najhoršie nás čaká posledných 400m. A tak som jej ukázal, aby sa hneď otočila a zbytočne neriskovala. Ja som bol cca 200m od vrcholu, tak som išiel hore behom, spravil pár záberov a bežal opatrne dole za ňou. Pravdaže sa hnevala, čo som ju nepočkal resp. nešiel dole po ňu. Nečudujem sa, i ja by som sa hneval, ale vzhľadom na situáciu a počasie sa otočila ten správny čas. Pravdaže som mal výčitky, že so mnou nebola na vrchole, ale na Snežku môžeme ísť hocikedy a hlavne za pekného počasie.

Vrcholová

 

Trasa na vrchol a späť mala približne 13km a cez 800 nastúpaných metrov. Ako som už písal, nič náročné, taká príjemná nedeľná prechádzka v prírode. Pravdaže ak Vám počas cesty nefúka cez 140km/hod..

Naša trasa výstupu a zostupu

 

Video počes výstupu:

Podobné články

Tri dni vo Vysokých Tatrách
Tréning, búrka a dobrodružstvo vo Vysokých Tatrách

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu