Winter Survival

Preteky a tréningy

Čo to vlastne Winter Survival je?!

Sú to medzinárodné vojenské preteky, charakteristické ako vytrvalostný viacboj simulujúci činnosť vojenskej hliadky v neznámom zimnom, teréne. Súťažia trojčlenné družstvá, ktoré sa musia vysporiadať s náročnými disciplínami a preukázať viac než len fyzickú a mentálnu zdatnosť. Každoročne sa organizujú v Českých Jeseníkoch.

Na týhto pretekoch som bol už 3 krát a musím sa priznať, že i napriek tomu aké sú náročné, sa na ne veľmi teším. Je tam skvelé partia pretekárov a organizátorov a vždy zažijeme kopu zábavy v každom smere. Chceš vedieť ako také preteky prebiehajú?! Tak čítaj ďalej:

Preteky trvajú niekoľko dní a skladajú sa z dvoch etáp.

1. ETAPA (3dni)

1. DEŇ

Sa nám veľmi nedarilo, pretože sme išli na skialpoch s komplet výbavou na 3dni v prvej vlne a zle sme odbočili, čo bola fatálna chyba. Do toho sme zvolili zlú stratégiu a zbytočne veľa sme išli na pásoch.
Šlapali sme skoro pol dňa pričom sme hľadali kontrolné body, ktoré sme museli oraziť. Kvôli jednému sme sa zase museli vracať späť. Ďalšia chyba!
Na miesto prespania sme dorazili niekedy poobede. Čakala nás 1. úloha a to zakladanie ohňa a roztopenie snehu. Dostali sme zápalky, 3 tampóny, kotlík snehu a mokré kláty dreva. Tie sme narúbali, urobili špalky a postupne zapálili oheň a roztopili sneh.
2. úloha bola streľba z krátkej a dlhej zbrane na 30 terčov v plynovej maske. Streľba taký priemer, pretože cez zahmlené zorníky toho veľa nevidíte. Ale každý mal rovnaké podmienky!
Bivak sme postavili TIP-TOP, takže sme sa vyspali prvú noc do ružova. Škoda, že bolo vlhko pretože nám spacáky navlhli. Ďalší prúser bol pokazený varič. Jedlo a dva čaje sme robili 2hod. a potom už nešiel vôbec.

Streľba v plynovej maske

 

2.DEŇ

sme mali 4:45 budík. Zbalenie materiálu a hurá na celodňové šlapanie s mapou a plnenie úloh. Prvú úlohu v ten deň sme mali Military Race – čiže prekážkove preteky. Tam sme skončili relatívne dobre a pokračovali v hľadaní ďalších bodov.
Druhá úloha: Ošetrovanie raneného. Zase celkom dobré umiestnenie a znova šlapanie. Posledná úloha ten deň bola ferrata. Tá nás vytrápila, ale brali sme 2. miesto. Zase šlapanie a konečne poobedný fajront. Mohli sme mať už aj oheň, čiže sme kus obschli a spravili si jedlo. Spanie bola hrôza. Cca -11°C a my mokré páperové spacáky! Veľa som nenaspal.

Celodenné šlapanie s plnou poľnou

 

3.DEŇ

som bol hore už okolo 3:00 ráno a hodinu neskôr som už šlapal nech sa trochu zohrejem. Do rána som nejako vydržal a 8:21 sme mali ďalšiu úlohu. Tzn. ferrata, lezenie a zľanovanie. Tam sme vyhrali a začal presun do miesta ubytovania. Presun bol náročný. Bez spánku, hladný, smädný a cca 20km po hrebeni! Šťastie za edgar!
Kolegu sme ešte uviazali o batoh a ťahali. Na konci nás čakal zjazd, ktorý sme pokazili zlou stratégiou. Takže po troch dňoch nakoniec 4. miesto a my sme prišli z prežitia na ubytovňu, kde sme sa mohli konečne vyspať ako ľudia.

Zimná ferrata

 

2. ETAPA

a posledný deň sme sa dozvedeli, že sa na ubytovni rozšírila viróza a 1/3 tímov mali hnačku a zvracali. Od nás to chytil Longo! Ani Vlado sa však necítil najlepšie. K tomu sme nestihli ani spraviť lyže na zjazd, takže sme ich na rýchlo robili niekoľko desiatok minút pred štartom na zjazdovke.

Aby toho nebolo málo, Longo si v autobuse spomenul, že si nechal lyžiarky na izbe! Nevedeli sme nájsť riešenie, ako dostať boty na svah, pretože sme mali hodinu na spravenie lyží, rozlyžovanie a rozohriatie. Trošku stresujúce?! To nie je všetko. Problém bol, že ďalšie autá púšťali z hotela až za 30min!  Tzn. že ak ich aj stihnú doniesť, tak má Longo 10min. na to aby sa obul a dostal na štart.
Stihol to, ale vôbec sa nerozlyžoval a tak išiel pretekovú dráhu hneď na ostro.

Počas zjazdu

 

A to som neskončil! 4min. pred štartom, sa mi zase podarilo urvať pútko na palici. Keď sa darí, tak sa darí! Nestíhal som to opraviť, tak som chcel ísť s tým. Pravdaže, bola by to veľká nevýhoda, pretože by som sa nevedel zaprieť do rúk. Keď to však videl kamarát z Českého tímu Jakub Havel, neváhal a požičal mi svoje! Super parta, ten ich tím!

Prvá úloha bola teda vyšlapať na pásoch zjazdovku, strhnúť pásy a lyžovať pomedzi bránky dolu. Počítal sa čas výšlapu a zjazdu. Tu sme skončili na 3. mieste a nastúpili plynule na 2. úlohu. Tam išlo o vyraďovacie preteky v zjazde na lyžiach. Od začiatku do konca to bolo neuveriteľne napínavé a každé kolo sme sa trochu zlepšovali, až sme sa dostali do finále z Nemcami. To sa nám podarilo vyhrať a my sme tým pádom, vyhrali 2. etapu a celkovo sa posunuli na 3. miesto!
WUEEEEEJJJJJ!!!!

3. miesto

 

Neuveriteľná radosť, nielen nás, ale aj ostatných tímov nás nesmierne tešila a potvrdila to, že i keď sme s rozdielnych teamov a štátov, vieme si navzájom pomôcť, dopriať a radovať sa spolu! Fakt skvelá atmosféra vládla celý deň.

Stupeň víťazov

 

Chceme poďakovať partnerom za ich podporu a to edgar. power., vďaka ktorému sme mali poriadnu energiu a Mountain Equipment CZ/SK za peckové lyže! Pravdaže organizátorom a dobrovoľníkom za MEGA zorganizované preteky. Bolo vidno, že dali do toho strašne veľa energie! Podobne aj všetkým tímom, ktorí idú dobrovoľne trpieť a spať 4 dni do lesa! Takýto ľudí, je bohužiaľ čoraz menej a mladí ľudia totálne spohodlneli! Smutné ale je to tak!

Chvíľka na zamyslenie

 

Len toľko z nášho pohľadu a feedbacku pretekárov zo Slovenska na tieto preteky a celkovú situáciu. Dúfam, že som Vám trochu priblížil, ako asi prebieha takýto typ pretekov a ako sme sa s nimi popasovali my.

Podobné články

Bosky z Mont Blancu
Tri dni vo Vysokých Tatrách

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ

Neboli nájdené žiadne výsledky.
Menu